Skip to content

PHOTOS: Canadian Mark Arendz earns third medal of 2019 World Para Nordic Skiing Championships in Prince George

Day Four saw multiple biathlon sprints
0

Canada has landed on the podium once again on home soil.

Mark Arendz picked up a bronze medal in the Men's Standing Biathlon sprint on Day Four of the 2019 World Para Nordic Skiing Championships in Prince George on Wednesday (Feb. 20). 

The 28-year-old came into the day with two medals already in total; a silver and a bronze. 

The Canadian had a chance to capture gold in a back-and-forth battle with Frenchman Benjamin Daviet, who would eventually go on to become the world champion. 

Arendz finished just behind Gryg Vovchynski (20:59.1) with a time of 21:04.5.

Fellow Canadian Collin Cameron did not compete in the Men Sitting sprint due to illness, while Derek Zaplotinsky just missed the podium for Canada in the same contest.

Natalie Wilkie also did not ski for Canada in the Women Standing sprint.

Here are the complete day four results: 

Men Sprint, Standing

  1. Benjamin Daviet - FRA: 20:17.0
  2. Gryg Vovchynski - UKR: 20:59.1 
  3. Mark Arendz - CAN: 21:04.5
  4. Steffen Lehmker - GER: 22:10.8
  5. Nils-Erik Ulset - NOR: 22:44.9 
  6. Keiichi Sato - JPN: 22:58.9
  7. Marco Maier - GER: 23:52.8
  8. Alexandr Gerltis - KAZ: 23:58.4
  9. Serhii Romaniuk - UKR: 27:01.4
  10. Kyle Barber - CAN: 27:50.1
  11. Pavlo Tril - UKR: 29:32.7

Men Sprint, Sitting

  1. Taras Rad - UKR: 24:04.2 
  2. Martin Fleig - GER: 24:19.4
  3. Aaron Pike - USA: 25:39.7
  4. Derek Zaplotinsky - CAN: 26:04.1 
  5. Euihyun Shin - KOR: 26:04.9
  6. Vasyl Kravchuk - UKR: 26:17.9 
  7. Maksym Yarovyi - UKR: 27:06.8
  8. Yoomin Won - KOR: 27:09.8
  9. Daniel Cnossen - USA: 27:10.5
  10. Dzmitry Loban - BLR: 27:28.8
  11. Scott Meenagh - USA: 27:32.0
  12. Sergey Ussoltsev - KAZ: 27:36.0
  13. Kamil Rosiek - POL: 27:39.6
  14. Steve Arnold - GBR: 30:27.0
  15. Hiroaki Mori - JPN: 34:45.5

Women Sprint, Standing

  1. Liudmyla Liashenko - UKR: 19:47.2 
  2. Oleksan Kononova - UKR: 20:03.2
  3. Vilde Nilsen - NOR: 21:07.5
  4. Bohdana Konashuk - UKR: 21:30.4
  5. Iryna Bui - UKR: 21:42.1 
  6. Brittany Hudak - CAN: 21:53.2
  7. Batenkova Bauman - UKR: 22:04.9
  8. Emily Young - CAN: 22:36.6 
  9. Iweta Faron - POL: 22:44.3
  10. Yurika Abe - JPN: 23.14.3
  11. Momoko Dekijima - JPN - 23:32.9

Women Sprint, Sitting

  1. Oksana Masters - USA: 22:26.9
  2. Kendall Gretsch - USA: 22:45.2
  3. Andrea Eskau - GER: 23:36.0
  4. Anja Wicker - GER: 26:12.9

Women Sprint, Visually Impaired

  1. Clara Klug (Martin Hartl) - GER: 21:53.3 
  2. Oksana Shyshkova (Vitaliy Kazakov) - UKR: 22:47.0
  3. Andriana Kapustei (Nazar Stefurank) - UKR: 24:35.9
  4. Joha Recktenwald (Simon Schmidt) GER: 25:24.3

Men Sprint, Visually Impaired

  1. Yury Holub (Dzmitry Budzilovich) - BLR: 20:44.4 
  2. Dmytro Suiarko (Vasyl Potapenko) - UKR: 21:24.1 
  3. Anat Kovalevskyi (Oleksandr Mukshyn) - UKR: 21:45.2
  4. Iar Reshetynskyi (Kostiantyn Yaremenko) - UKR: 22:16.5
  5. Vita Luk'Yanenko (Borys Babar) - UKR: 22:33.9
  6. Oleksandr Kazik (Sergiy Kucheryaviy) - UKR: 23:18.5
  7. Vasili Shaptsiaboi (Yuryi Lidau) - BLR: 23:20.2
  8. Nico Messinger (Peter Lutz Klausmann) - GER: 23:24.9 
  9. Zebastian Modin (Emil Joensson) - 23:32.2
  10. Pitor Garbowski (Jakub Twardowski) - POL: 24:04.4
  11. Anthony Chalencon (Simon Valverde) - FRA: 24:07.2
  12. Oleska Makhotkin (Denys Nikulin) - UKR: 24:21.8 
  13. Thomas Dubois (Bastien Sauvage) - FRA: 25:46.2 
  14. Lukasz Kubica (Ewelina Marcisz) - POL: 31:15.6

Medal ceremonies will take place tonight (Feb. 20) at 7 p.m. at the Civic Centre and are free to attend.




Comments


Jessica Fedigan

About the Author: Jessica Fedigan

Jessica Fedigan graduated from BCIT’s broadcast and online journalism program in 2016. Her career (so far) has taken her to Fort St. John, Victoria and now Prince George.
Read more